1999
    A Look at the Church: 1898–1951
    Footnotes
    Theme

    “A Look at the Church: 1898–1951,” Ensign, Sept. 1999, 46

    A Great and Marvelous Work—
    Part Four: 1898–1951

    A Look at the Church:

    1898–1951

    Begins with the administration of President Lorenzo Snow in 1898 and ends in 1951, the year of President George Albert Smith’s death. Figures are based on year-end calculations.

    Church Membership

    31 Dec. 1898

    267,251

    1910

    398,478

    1920

    525,987

    1930

    670,017

    1940

    862,664

    31 Dec. 1951

    1,147,157

    Number of Stakes

    31 Dec. 1898

    40

    1910

    62

    1920

    83

    1930

    104

    1940

    134

    31 Dec. 1951

    191

    Missionaries Set Apart

    31 Dec. 1898

    12,553

    1910

    21,927

    1920

    29,291

    1930

    39,449

    1940

    48,260

    31 Dec. 1951

    65,003

    Missions on 31 December 1951:

    42

    Languages of the Book of Mormon:

    21

    Temples Dedicated in Era:

    2 Continental USA

    1 Hawaii

    1 Canada

    Presidents of the Church in This Era

    Death Date

    Lorenzo Snow (fifth President)

    10 Oct. 1901

    Joseph F. Smith (sixth President)

    19 Nov. 1918

    Heber J. Grant (seventh President)

    14 May 1945

    George Albert Smith (eighth President)

    4 Apr. 1951

    Historical photos courtesy of LDS Church Archives, except as noted; Above, left: Courtesy of Museum of Church History and Art and Library of Congress; Below, right: Hawaii Temple photo by Welden C. Andersen