Samowystarczalność
Nauka — maksymalny czas: 45 minut

Przeczytaj:Przepis na udane poszukiwanie pracy:

Działaj z wiarą + Pracuj ciężko + Pracuj mądrze = Sukces

Zagłębiając się w materiał kursu zawarty w tej książce, znajdziecie się na ścieżce, która pomoże wam działać z wiarą, pracować ciężko i poznać umiejętności związane z poszukiwaniem pracy, aby pracować mądrze. Poczynając od dołu poniższej grafiki po kolei, czytajcie na głos wszystkie kroki ‘Ścieżki do lepszej pracy’.

Obraz
drabina

Przeczytaj:Zaczniemy od najważniejszych zasad wiary i ciężkiej pracy.

1. Działaj z wiarą

Przeczytaj:Podstawą udanego poszukiwania pracy jest wiara. Dla Ojca Niebieskiego wszystkie rzeczy, w tym szukanie pracy, są duchowe. Pan powiedział: „Przeto zaprawdę powiadam wam, że wszystkie rzeczy są dla mnie duchowe i nigdy nie dałem wam prawa, które było doczesne” (NiP 29:34).

Ponieważ uzyskanie zatrudnienia jest ważne zarówno pod kątem duchowym, jak i doczesnym, wszystkie wasze działania związane z poszukiwaniem pracy mogą być aktem wiary. Macie nadzieję i modlicie się, aby Bóg pobłogosławił was pracą, ale działajcie, by wykazać się wiarą.

Przedyskutuj:W jaki sposób wiara jest powiązana z szukaniem pracy?

2. Skup się na poszukiwaniach

Poszukiwanie pracy przez Josha

Przeczytaj:Podczas spotkań naszej grupy będziemy obserwować i szkolić Josha, który stara się zastosować zasady i umiejętności efektywnego poszukiwania pracy. Josh został zwolniony dwa miesiące temu po dwóch latach pracy jako technik wsparcia komputerowego. Jest żonaty i studiuje informatykę. Na utrzymaniu ma żonę i dziecko. Josh musi znaleźć pracę.

Nie wie, od czego zacząć swoje poszukiwania. Ubiega się o wszelkiego rodzaju prace. W ostatnim tygodniu aplikował na stanowisko kelnera, technika komputerowego, pracownika magazynu i obsługi klienta. Niestety nie odniósł sukcesu.

Przedyskutuj:W jaki sposób wasze doświadczenia z poszukiwaniem pracy są podobne do doświadczeń Josha.

Przeczytaj:Zacznijcie poszukiwanie pracy od określenia, jakiego rodzaju pracę chcielibyście wykonywać. Powinna być ona związana z posiadanymi przez was kwalifikacjami. Wiele osób poszukujących pracy pomija ten krok. Podobnie jak Josh marnują czas, rozpatrując wszelkiego rodzaju oferty. Znajdziecie pracę szybciej, jeśli skupicie się tylko na kilku rodzajach pracy.

Jeśli nie wiecie, jaką pracę chcielibyście wykonywać, poświęćcie trochę czasu na rozmowę z innymi osobami, aby uzyskać pomocne informacje i szybko to ustalić. Wiele osób poszukujących pracy podejmuje się stabilnej pracy tymczasowej, aby móc się utrzymać w czasie poszukiwań lepszej pracy i przygotowywania się do niej. Jeśli tak jest w waszym przypadku, pamiętajcie o radzie Prezydenta Spencera W. Kimballa: „Praca przynosi szczęście, poczucie własnej wartości i dobrobyt. Jest środkiem wszystkich osiągnięć i przeciwieństwem bezczynności. Jesteśmy zobowiązani do pracy” (Teachings of Presidents of the Church: Spencer W. Kimball [2006], str. 118–119). Praca jest szlachetna.

Josh zdał sobie sprawę z tego, że odniesie większy sukces, gdy skupi się na stanowiskach związanych ze wsparciem komputerowym. To stało się celem jego zatrudnienia.

3. Pracuj ciężko: Określaj zasoby i kontaktuj się

Przeczytaj:Josh nie lubił szukać pracy. Codziennie poświęcał kilka godzin, głównie przeglądając oferty pracy on-line i rozmawiając z agencjami pośrednictwa pracy.

Przedyskutuj:Co sądzicie o poziomie wysiłku Josha? Jak myślicie, ile czasu zajmie mu poszukiwanie pracy w ten sposób.

Przeczytaj:Odnoszące sukcesy osoby poszukujące pracy ciężko pracują. Rezultaty związane z poszukiwaniem pracy zależą od waszych starań. Im ciężej pracujecie, tym szybciej znajdziecie pracę. Wasza praca powinna polegać na określaniu zasobów i nawiązywaniu kontaktów każdego dnia.

Zasób to dowolne źródło informacji lub powiązań, które przyczynia się do znalezienia pracy. Może to być osoba, miejsce lub jakaś rzecz.

Kontaktem jest każda komunikacja z zasobem pod kątem zatrudnienia. Może być to spotkanie z kimś twarzą w twarz, rozmowa telefoniczna, wysłanie e-maila, wysłanie podania lub CV, lub kontakt po rozmowie o pracę.

Im więcej zasobów określicie i im więcej kontaktów znajdziecie, tym szybciej dostaniecie pracę. Znalezienie 15 nowych zasobów i nawiązanie 10 kontaktów radykalnie przyśpieszy wasze poszukiwania pracy.

Przeczytaj:Gdy Josh dowiedział się o zasobach i kontaktach, wziął się do roboty.

Na przykład, wczoraj wykonał następujące zadania:

  • Znalazł trzy firmy, którymi jest zainteresowany.

  • Znalazł trzy pomocne strony internetowe.

  • Pomyślał o siedmiu osobach, z którymi może się skontaktować (przyjaciele, koledzy z klasy, byli współpracownicy).

  • Znalazł dwie oferty pracy.

To składa się na 15 zasobów w jeden dzień!

Może skontaktować się z tymi zasobami poprzez:

  • Telefon do tych trzech firm, aby dowiedzieć się o nich więcej.

  • Spotkania, wysyłanie e-maili i wiadomości tekstowe do czwórki przyjaciół, aby dać im znać, że szuka pracy.

  • Złożenie aplikacji w odpowiedzi na dwie znalezione oferty pracy.

  • Skontaktowanie się z przedstawicielami obu firm, aby upewnić się, że jego aplikacje dotarły.

To jest razem 11 kontaktów w jeden dzień!

Przeczytaj:Teraz, gdy mamy listę potencjalnych zasobów, naszym kolejnym krokiem jest nawiązanie z nimi kontaktu.

Wskazówka:Organizujcie swoje zasoby i kontakty na formularzu ze stron 194–196 w aneksie.

Przedyskutuj:W jaki sposób ciężka praca przy szukaniu pracy jest wyrazem wiary?

Podsumowanie

Obejrzyj:Film „It Was a Miracle” [To był cud], dostępny na stronie srs.lds.org/videos. (Jeśli nie masz dostępu do filmu, przeczytaj tekst na stronie 18).

Obraz
ikona filmu

Przedyskutuj:Jakich najważniejszych rzeczy nauczyliśmy się z tego rozdziału?

Przeczytaj:Istnieje prosty przepis na poszukiwanie pracy

Od razu starajcie się zastosować ten przepis, każdego dnia określając zasoby i nawiązując kontakty. Jest to wyrazem waszej wiary. Proście Ojca Niebieskiego, aby wam pomógł i uznał waszą pracę za akt wiary, a pobłogosławi was On sukcesem. W kilku kolejnych rozdziałach zaczniemy poznawać umiejętności, które pomogą nam pracować w mądry sposób.