Historical Summary
    Footnotes
    Theme

    “Historical Summary,” Teachings of Presidents of the Church: Joseph Fielding Smith (2013), ix–xii

    “Historical Summary,” Teachings: Joseph Fielding Smith, ix–xii

    Historical Summary

    The following chronology provides a brief historical framework for the teachings of President Joseph Fielding Smith in this book.

    July 19, 1876

    Born in Salt Lake City, Utah, to Julina Lambson Smith and Joseph F. Smith.

    July 19, 1884

    Baptized and confirmed by his father. Receives his first personal copy of the Book of Mormon from his father.

    April 6, 1893

    Attends the dedication of the Salt Lake Temple.

    1896

    Receives the Melchizedek Priesthood and the temple endowment.

    April 26, 1898

    Marries Louie Emily Shurtliff in the Salt Lake Temple.

    May 1899 to July 1901

    Serves as a full-time missionary assigned to England.

    1901 to 1910

    Serves in many Church callings, including as president in a priesthood quorum, a member of the Young Men’s Mutual Improvement Association general board, a high councilor, and a member of a general Church committee assigned to prepare materials in defense of the Church.

    October 1901

    Begins employment in the Church Historian’s office.

    1902

    Publishes a family history booklet titled Asael Smith of Topsfield, Massachusetts, with Some Account of the Smith Family. This is his first of many publications, including 25 books and numerous articles for Church magazines and periodicals.

    April 8, 1906

    Sustained in general conference as Assistant Church Historian, a position he holds until March 1921.

    March 30, 1908

    Louie Shurtliff Smith dies after suffering from a severe illness related to her third pregnancy.

    November 2, 1908

    Marries Ethel Georgina Reynolds in the Salt Lake Temple.

    April 7, 1910

    Ordained an Apostle by his father.

    October 1918

    Records a revelation on the redemption of the dead as dictated by his father, who is the President of the Church at the time. This revelation is now found in Doctrine and Covenants 138.

    January 6, 1919

    Appointed as a counselor in the presidency of the Salt Lake Temple, a position he holds until 1935.

    March 17, 1921

    Named as Church Historian, a position he holds until 1970.

    1934

    Named as president of the Genealogical Society of Utah, a position he holds until 1961.

    August 26, 1937

    Ethel Reynolds Smith dies after suffering with an illness for four years.

    April 12, 1938

    Marries Jessie Ella Evans in the Salt Lake Temple.

    May to November 1939

    Fills a special assignment in Europe with Jessie, visiting England, Scotland, Holland, Belgium, France, Switzerland, Italy, Sweden, Norway, Denmark, Czechoslovakia, Austria, and Germany. Directs the evacuation of all American missionaries from Europe after the outbreak of World War II.

    June 8, 1945

    Called to serve as president of the Salt Lake Temple, a position he holds until 1949.

    October 6, 1950

    Set apart as Acting President of the Quorum of the Twelve Apostles.

    April 9, 1951

    Sustained as President of the Quorum of the Twelve Apostles.

    July to August 1955

    Fills a special assignment in Asia, with Jessie accompanying him. Dedicates Guam, Korea, Okinawa, and the Philippines for the preaching of the gospel.

    September 1958

    Attends the dedication of the London England Temple.

    October 1960 to January 1961

    Accompanied by Jessie, visits Church leaders and missionaries in Central and South America.

    May 1963

    Officiates at the laying of the cornerstone of the Oakland California Temple.

    September 1963

    Dedicates the Pioneer Monument in Kansas City, Missouri, and the Liberty Jail Historic Site in Liberty, Missouri.

    October 29, 1965

    Called to serve as a Counselor in the First Presidency under the direction of President David O. McKay.

    January 18, 1970

    Becomes the senior Apostle and presiding leader of the Church at the death of President David O. McKay.

    January 23, 1970

    Set apart as President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.

    April 6, 1970

    Sustained as President of the Church in general conference.

    August 3, 1971

    Jessie Evans Smith dies.

    August 27–29, 1971

    Presides at the Church’s first area conference, which is held in Manchester, England.

    January 18, 1972

    Offers the dedicatory prayer for the Ogden Utah Temple.

    February 9, 1972

    Presides at the dedication of the Provo Utah Temple. Having written the dedicatory prayer, assigns President Harold B. Lee to offer the prayer.

    July 2, 1972

    Dies in Salt Lake City, Utah, 17 days before his 96th birthday.