EnglishConnect for Missionaries
Mësimi 14: Blerja e Ushqimeve


“Mësimi 14: Blerja e Ushqimeve”, Programi EnglishConnect 2 për Nxënësit (2022)

“Mësimi 14”, Programi EnglishConnect 2 për Nxënësit

të rinj në moshë madhore duke qeshur

Lesson 14

Shopping for Food

Objektivi: Unë do të mësoj të bëj pyetje dhe të jap përgjigje rreth çmimit të ushqimeve.

Personal Study

Përgatituni për grupin tuaj të bashkëbisedimit nëpërmjet përfundimit të veprimtarive A deri në E.

ikona a
Study the Principle of Learning: You Are a Child of God

Ju Jeni një Fëmijë i Perëndisë

I am a child of God with eternal potential and purpose.

Unë jam një fëmijë i Perëndisë me potencial dhe qëllim të përjetshëm.

Ju jeni bijë ose bir i një Ati të dashur Qiellor. Ai do t’ju udhërrëfejë. Me ndihmën e Tij, ju mund të bëni më shumë nga sa mund ta bënit të vetëm. Në Librin e Mormonit mësojmë për një të ri të quajtur Nefi, i cili do të bëhej një udhëheqës‑profet i popullit të tij. Perëndia dëshironte ta çonte Nefin dhe familjen e tij drejt një toke të re. Kjo tokë ishte në anën tjetër të oqeanit dhe Nefi duhej të ndërtonte një anije. Ai nuk kishte ndërtuar kurrë më parë një anije. Vëllezërit e tij nuk besonin se ai mund ta bënte atë. Nefi i mbajti sytë nga Perëndia për udhëzim.

Nefi u tha vëllezërve të tij: “Në qoftë se [Perëndia] … ka bërë kaq shumë mrekulli mes fëmijëve të njerëzve, si është e mundur që ai nuk mund të më udhëzojë që unë të ndërtoj një anije?” (1 Nefi 17:51.)

Me ndihmën e Perëndisë, Nefi dhe familja e tij ndërtuan një anije dhe e bënë udhëtimin e vështirë drejt anës tjetër të oqeanit. Ashtu si Perëndia e ndihmoi Nefin, Perëndia dëshiron t’ju ndihmojë ju. Mund të luteni për udhëzim. Mund të luteni që t’i kuptoni dhe mbani mend ato që po mësoni. Teksa luteni, kushtojuni vëmendje mendimeve dhe ndjenjave që vijnë. Më pas veproni me besim. Ju mund të bëni më tepër me ndihmën e Tij sesa pa atë ndihmë.

e re duke u lutur

Ponder

  • Ku ngjason udhëtimi juaj i të mësuarit të anglishtes me historinë e Nefit të ndërtimit të një anijeje?

  • Teksa mësoni anglisht, për çfarë mund t’i kërkoni Perëndisë që t’ju ndihmojë?

ikona b
Memorize Vocabulary

Mësojeni kuptimin dhe shqiptimin e secilës fjalë përpara grupit tuaj të bashkëbisedimit. Përpiquni t’u vini etiketa gjërave në shtëpinë tuaj që t’ju ndihmojnë për t’i mbajtur mend fjalët në anglisht.

How much is this?

Sa kushton kjo?

Price

one dollar

një dollar

two dollars

dy dollarë

Shihni shtojcën për më shumë numbers dhe currency.

Nouns 1

bag

çantë

bowl

tas

box

kuti

bunch

tufë

head

kokë

kilo

kile

liter

litër

loaf

çyrek

pound

gjysmë kile

Nouns 2

lettuce

sallatë jeshile [apo marule]

milk

qumësht

rice

oriz

Nouns 3

apple/apples

mollë/mollët

carrot/carrots

karotë/karotat

mango/mangoes

mango/mangot

tomato/tomatoes

domate/domatet

ikona c
Practice Pattern 1

Ushtrohuni duke i përdorur modelet derisa të mund të bëni pyetje dhe të jepni përgjigje me vetëbesim. Mund t’i zëvendësoni fjalët e nënvizuara me fjalët në pjesën “Memorize Vocabulary”.

Q: How much is a (noun 1) of (noun 2)?A: It’s (price) a (noun 1).

Questions

pyetje modeli 1 sa kushton një (emër 2) i (emër 1)

Answers

përgjigje modeli 1 është (çmimi) për (emër 2)

Shënim: Përdorini këto modele me ushqime që zakonisht nuk numërohen.

Examples

qese me oriz

Q: How much is a bag of rice?A: It’s three dollars a bag.

Q: How much is the lettuce?A: It’s one dollar a head.

shishet e qumështit

Q: How much is the milk?A: It’s two dollars.

ikona d
Practice Pattern 2

Ushtrohuni duke i përdorur modelet derisa të mund të bëni pyetje dhe të jepni përgjigje me vetëbesim. Përpiquni t’i vini re këto modele gjatë ushtrimit tuaj të përditshëm.

Q: How much are these (noun 3)?A: They’re (price) a (noun 1).

Questions

pyetje modeli 2 sa kushton ky (emër 3)

Answers

përgjigje modeli 2 është (çmimi) për (emër 2)

Shënim: Përdorini këto modele për ushqime që mund t’i numëroni.

Examples

domatet

Q: How much are these tomatoes?A: They’re two dollars a pound.

karotat

Q: How much are those carrots?A: They’re three dollars a bunch.

Q: How much is this mango?A: It’s one dollar.

ikona e
Use the Patterns

Shkruani katër pyetje të cilat mund t’ia bëni dikujt. Shkruani një përgjigje për secilën pyetje. Lexojini me zë të lartë.

Additional Activities

Përfundojini veprimtaritë dhe vlerësimet e mësimit në internet tek englishconnect.org/learner/resources ose në EnglishConnect 2 – Fletore Pune.

Act in Faith to Practice English Daily

Vazhdoni ta ushtroni gjuhën angleze çdo ditë. Përdoreni pjesën “Gjurmuesi i Studimit Vetjak”. Përsëriteni synimin tuaj të studimit dhe vlerësojini përpjekjet tuaja.

Conversation Group

Discuss the Principle of Learning: You Are a Child of God

(20–30 minutes)

e re duke u lutur

ikona 1
Activity 1: Practice the Patterns

(10–15 minutes)

Përsëriteni listën e fjalorit me një partner.

Ushtrojeni modelin 1 me një partner:

  • Ushtrojeni bërjen e pyetjeve.

  • Ushtrojeni dhënien e përgjigjeve.

  • Ushtrojeni një bashkëbisedim duke përdorur modelet.

Përsëriteni për modelin 2.

ikona 2
Activity 2: Create Your Own Sentences

(10–15 minutes)

Vështrojini figurat. Bëni pyetje dhe jepni përgjigje rreth çmimit të ushqimeve atje ku jetoni. Bëjeni me radhë.

New Vocabulary

fish

peshk

flour

miell

banana/bananas

banane/bananet

egg/eggs

vezë/vezët

Example

shishet e qumështit
  • A: How much is the milk?

  • B: It’s three dollars a liter.

Image 1

vezët

Image 2

bananet

Image 3

peshk

Image 4

domatet

Image 5

miell

ikona 3
Activity 3: Create Your Own Conversations

(15–20 minutes)

Interpretoni me role. Partneri A është një blerës. Partneri B shet ushqime në treg. Partneri A ka 25 dollarë për të shpenzuar. Partneri B zgjedh një çmim dhe shet ushqimin. Bëni pyetje dhe jepni përgjigje rreth ushqimit në secilën figurë. Ndërrojini rolet.

New Vocabulary

I want two bunches.

Dua dy tufa.

That’s two dollars.

Bëjnë dy dollarë.

bread

bukë

cheese

djathë

meat

mish

Example

a bunch

karotat
  • A: Excuse me. How much is a bunch of carrots?

  • B: They’re one dollar a bunch.

  • A: OK. I want two bunches.

  • B: That’s two dollars.

Image 1

a bag

qese me oriz

Image 2

a pound

mish i freskët

Image 3

a kilo

djathë

Image 4

a head

sallatë jeshile [apo marule]

Image 5

a loaf

dy çyrekë buke

Evaluate

(5–10 minutes)

Vlerësojeni përparimin tuaj lidhur me objektivat dhe përpjekjet tuaja për ta ushtruar gjuhën angleze çdo ditë.

Evaluate Your Progress

I can:

  • Talk about shopping for food.

    Të flas rreth blerjes së ushqimeve.

    fytyrë pa shprehi, fytyrë e kënaqur, fytyrë e lumtur
  • Ask how much something costs.

    Të pyes se sa kushton diçka.

    fytyrë pa shprehi, fytyrë e kënaqur, fytyrë e lumtur
  • Say how much something costs.

    Të them se sa kushton diçka.

    fytyrë pa shprehi, fytyrë e kënaqur, fytyrë e lumtur

Evaluate Your Efforts

Vlerësojini përpjekjet tuaja që:

  1. Të studioni parimin e të mësuarit.

  2. T’i mësoni përmendsh Fjalët e Fjalorit.

  3. T’i ushtroni modelet.

  4. Të ushtroheni çdo ditë.

Vendosni një synim. Merrini parasysh sugjerimet për studim te “Gjurmuesi i Studimit Vetjak”.

Tregojani synimin tuaj një partneri.

Act in Faith to Practice English Daily

“Zoti ju njeh dhe ju do. … Ai do t’ju udhëheqë dhe do t’ju udhërrëfejë ju në jetën tuaj vetjake, nëse do të gjeni kohë për Të në jetën tuaj – në secilën [ditë] dhe për çdo ditë” (Rasëll M. Nelson, “Gjeni Kohë për Zotin”, Liahona, nëntor 2021, f. 121).