Soběstačnost
Dodatečné studijní materiály

Ukázka cvičného pohovoru

Rozdělte si role a zahrajte následující scénář. S ohledem na velikost skupiny bude možná nutné, abyste hráli více než jednu roli.

  • Vypravěč

  • Vedoucí diskuse

  • David (pracovník provádějící pohovor)

  • Jennifer (uchazečka o práci)

  • Člen skupiny 1

  • Člen skupiny 2

  • Člen skupiny 3

Představte si, že sledujete schůzku skupiny pro podporu soběstačnosti, která se právě chystá provést činnost na procvičení pohovoru.

Vedoucí diskuse: Takže abychom mohli začít s cvičnými pohovory, budeme potřebovat dva dobrovolníky – jeden z nich bude hrát pracovníka provádějícího pohovor a druhý uchazečku. Kdo by chtěl být dobrovolníkem?

David: Tak já zkusím být v tomto kole pracovníkem provádějícím pohovor.

Jennifer: A já se budu ucházet o práci. Ať to mám co nejdříve za sebou.

Vedoucí diskuse: Výborně! Než se posadíš dopředu, mohla bys nám, Jennifer, říct, o jaké pracovní místo se ucházíš?

Jennifer: Jistě. Ucházím se o místo bankéře v místní bance.

Vedoucí diskuse: Děkuji. Pojďte tedy prosím oba dva dopředu a začněte cvičný pohovor. Davide, nezapomeň, že máš scénář, kterého je potřeba se držet, a že v něm jsou i uvedeny otázky.

Pokračujte na další stranu.

David (pracovník provádějící pohovor): Dobrý den, Jennifer. Jsem rád, že jsme se dnes mohli sejít. Prosím, posaďte se.

Jennifer (uchazečka o práci): Díky.

David (pracovník provádějící pohovor): Jennifer, mohla byste mi na úvod říct něco o sobě?

Jennifer (uchazečka o práci): Ráda. Vždy se mi líbilo být v kontaktu s klienty. V oblasti klientského servisu se pohybuji již šest let, z toho poslední tři roky jsem tuto práci vykonávala pro jinou finanční instituci. Ve všech předchozích zaměstnáních jsem si rychle získala pověst spolehlivého a pečlivého pracovníka. Například v Bance ABC mi svěřili provádění každodenní uzávěrky jen měsíc poté, co mě najali. Navíc jsem úspěšně absolvovala dvouleté studium účetnictví na vyšší odborné škole. Jsem si jistá tím, že mé zkušenosti a dovednosti budou pro vás přínosné.

David (pracovník provádějící pohovor): Děkuji. Mohla byste uvést příklad nějakého problému, který jste řešila?

Jennifer (uchazečka o práci): Ano. Když jsem pracovala v Bance ABC, zjistila jsem při zpracovávání nočních vkladů, že nám ve výkazech chybí několik desítek tisíc. Dvakrát jsem vše přepočítala, abych si byla jistá. Nikdy jsme tak velkou účetní chybu neměli. Probrala jsem to s ostatními bankéři a dle našich interních předpisů jsme zkontrolovali jejich transakce. Nakonec jsem objevila chybu ve výkaze jednoho z kolegů. Společně jsme se na to podívali a chybu rychle opravili. Díky tomu nám uzávěrka vyšla správně a pro kolegu to bylo cenné ponaučení. Jsem přesvědčená, že mé schopnosti řešit problémy pomohou i této bance.

David (pracovník provádějící pohovor): Děkuji. Můžete mi říci, proč jste ze svého předchozího zaměstnání odešla?

Jennifer (uchazečka o práci): Děkuji, že se ptáte. Svou práci v Bance ABC jsem měla opravdu ráda a získala jsem tam mnoho cenných zkušeností. Nedávno jsem se ale přestěhovala do této oblasti, abych mohla dál studovat. Musela jsem tedy dát výpověď. Nicméně mám radost, že jsem se dozvěděla o této pracovní příležitosti, kde bych opět mohla uplatnit své dovednosti a zkušenosti. Plánuji zde žít několik let. Odpovídá to na vaši otázku?

David (pracovník provádějící pohovor): Ano, děkuji. Chtěla byste se na něco zeptat vy mě?

Jennifer (uchazečka o práci): Vlastně ano. Mohl byste mi říct, jak vypadá typický den pracovníka na této pozici?

David (pracovník provádějící pohovor): Určitě. Většinu svého času věnuje péči o klienty. Někteří z nich přicházejí do banky pravidelně každý den, jiní využívají drive-through. Nabízí také další finanční produkty, jako například vedení běžného účtu nebo půjčky. Zmínila jste uzávěrky vkladů – to je další každodenní zodpovědnost.

Jennifer (uchazečka o práci): Díky. Práce s klienty se mi na mé předchozí práci opravdu moc líbila.

David (pracovník provádějící pohovor): Což je dobře. Máte ještě nějaké otázky?

Jennifer (uchazečka o práci): Ne. Děkuji za příležitost se s vámi setkat. Těším se, že od vás brzy uslyším.

David (pracovník provádějící pohovor): I já jsem rád, že jsme se setkali. Ozveme se vám. Děkuji.

Vypravěč: David a Jennifer si s úlevou oddechnou, že už je to za nimi, a obrátí se s úsměvem na skupinu. Skupina jim zatleská.

Jennifer: Tak jak mi to šlo?

Člen skupiny 1: Jennifer, podle mě jsi toho hodně udělala správně. Například když tě David požádal, abys mu o sobě něco řekla, přednesla jsi parádní prohlášení Já v 30 vteřinách. Týkalo se nabízeného místa, nebylo ani příliš krátké, ani příliš dlouhé, a dokonce jsi přidala i krátký příklad pro posílení důvěryhodnosti. Moc se ti to povedlo!

Jennifer: Páni, tak to jsem to asi vážně zvládla. Díky! Co dál vás napadá?

Člen skupiny 2: Líbilo se mi, že jsi použila formulaci schopností, když jsi odpovídala na Davidovu otázku o řešení problému. Mluvila jsi o tom, jak jsi opravila chybně zaznamenaný vklad. Přemýšlím, zda bys třeba nemohla zmínit nějaký složitější problém, který jsi vyřešila. Jsou problémy s vklady běžný problém?

Jennifer: Máš pravdu. Rozhodně se to týkalo toho, co banka potřebuje, ale problémy s vklady jsou poměrně časté. Připravím si formulaci schopností týkající se něčeho složitějšího, protože na tu otázku pravděpodobně brzy narazím znovu. Díky moc. Co dalšího byste mi poradili?

Člen skupiny 3: Líbilo se mi, jak jsi negativa obrátila v pozitiva – v souvislosti s výpovědí, co jsi dala v předchozím zaměstnání. A zaměstnavatel by si nejspíše přirozeně dělal starosti, zda u nich vydržíš. Řekla jsi, že plánuješ žít v té oblasti několik let. To je určitě uklidnilo.

Jennifer: Díky.

David: Já jsem si také něčeho všiml.

Jennifer: Ano? O co šlo?

David: Na konci pohovoru, když jsem se ptal, zda se chceš na něco zeptat, byla tvá první otázka výborná. Ale všiml jsem si, že poté ses už nezeptala, jak se můžeš informovat o tom, jak nebo kdy se zaměstnavatel rozhodne. To nám myslím radili ohledně efektivního zakončení pohovoru – že bychom se měli pokusit zjistit, jak se můžeme informovat o jejich rozhodování. Tím tak trochu dostáváme pod kontrolu to, co bude následovat, místo abychom jen čekali, až se nám ozvou.

Jennifer: Máš pravdu! Měla jsem takovou radost, že jsem si vůbec vzpomněla, že se mám na něco zeptat, že jsem na toto zapomněla. Budu si to muset víc procvičit. Ještě něco?

Člen skupiny 1: Nezapomeň poslat Davidovi co nejdříve nějaký děkovný dopis!

Jennifer: To je dobrý nápad. Tak díky všem. A nyní budu já hrát pracovníka provádějícího pohovor, takže si mohu vybrat, kdo bude další uchazeč. Olivie, mohla bys? Slibuji, že tě budu šetřit!

Uchazeč o práci

Představte si, že se chystáte začít pohovor na pracovní místo, jehož popis jste si přinesli nebo které chcete získat.

  • Než s pohovorem začnete, řekněte skupině krátce o tom, o jaké místo se ucházíte.

  • Pracovník provádějící pohovor vás poté přivítá a pohovor zahájí.

  • Odpovídejte na otázky, které vám budou kladeny, pomocí dovedností pro zvládnutí pohovoru.

  • Jakmile svůj cvičný pohovor absolvujete, požádejte skupinu o zpětnou vazbu.

  • Poté, co jste prodiskutovali váš výkon při pohovoru, se ujměte role pracovníka provádějícího pohovor a vyberte, kdo bude další uchazeč.

Pokyny ohledně toho, jak hrát pracovníka provádějícího pohovor, najdete na straně 144.

Pokyny ohledně toho, jak hrát skupinu poskytující zpětnou vazbu, najdete na straně 145.

Pracovník provádějící pohovor

Jakmile uchazeč o práci popíše skupině pracovní místo, o které se uchází, řiďte se tímto scénářem.

  • Pozdravte uchazeče, podejte si ruce a vybídněte uchazeče, aby se posadil. Také se posaďte. Poděkujte uchazeči za to, že přišel na pohovor.

  • Položte první otázku: „Řekněte mi něco o sobě.“

  • Položte druhou otázku: (Otázku vyberte z níže uvedeného seznamu „Vzorové otázky pro pohovor“.)

  • Položte třetí otázku: (Otázku vyberte z níže uvedeného seznamu „Vzorové otázky pro pohovor“.)

  • Položte čtvrtou otázku: „Chcete se mě na něco zeptat?“ (Odpovědi na otázky uchazeče si můžete vymyslet.)

  • Poděkujte uchazeči za to, že vám věnoval čas. Informujte ho, že se s ním spojíte ohledně svého rozhodnutí.

Vzorové otázky pro pohovor

  • Popište mi nějakou situaci, kdy jste se neshodl(a) se svým nadřízeným a jak jste to řešil(a).

  • Řekněte mi o některém obtížném problému, který jste vyřešil(a).

  • Jaké jsou vaše silné stránky?

  • Co považujete za svůj největší profesní úspěch?

  • Řekněte mi o nějakém svém neúspěchu v práci a čemu jste se díky němu naučil(a).

  • S jakým typem nadřízeného odvádíte nejlepší výkon?

  • Jak bychom vám jako zaměstnavatel měli pomoci uspět?

  • Proč se ucházíte o tuto práci?

  • Proč bychom měli přijmout právě vás?

  • Co vás kvalifikuje na tuto pracovní pozici?

  • Jaká je vaše největší slabina?

  • Proč jste se rozhodl(a) skončit ve svém předchozím zaměstnání? Nebo proč zvažujete, že své stávající zaměstnání opustíte?

Pokyny ohledně toho, jak hrát uchazeče o práci, najdete na straně 143.

Pokyny ohledně toho, jak hrát skupinu poskytující zpětnou vazbu, najdete níže.

Skupina poskytující zpětnou vazbu

Vaším úkolem je poskytnout zpětnou vazbu.

  • Pozorujte, jak uchazeč o práci zvládá pohovor. Všímejte si toho, co dělá dobře, a toho, co by se dalo udělat lépe. Nápověda ohledně zpětné vazby, která je uvedena níže, vám ukáže, na co se máte zaměřit.

  • Až pohovor skončí, uchazeč o práci vás požádá o zpětnou vazbu. Podělte se o to, co jste vypozorovali.

Nápověda ohledně zpětné vazby

  • Zanechal uchazeč dobrý první dojem tím, že pozdravil pracovníka provádějícího pohovor a podal mu ruku?

  • Jaká byla v průběhu pohovoru uchazečova řeč těla?

  • Použil uchazeč prohlášení Já v 30 vteřinách? Bylo pro dané pracovní místo relevantní? Bylo příliš dlouhé nebo příliš krátké?

  • Odpovídal uchazeč na otázky při pohovoru pomocí formulací schopností?

  • Vyskytla se při pohovoru příležitost obrátit negativa v pozitiva? Jak ji uchazeč využil?

  • Položil uchazeč v závěru pohovoru nějaké otázky?

  • Zjistil uchazeč, co bude následovat a jak se může informovat?

Cvičení dělá mistra

Henry vypráví, jak mu nácvik pomohl mít úspěch u pohovorů.

„Prošel jsem pěti koly pohovorů, než jsem svou práci získal. Každé kolo bylo náročné, ale byl jsem na to připravený. Bylo by snadné nechat se rozptýlit nebo vynechat nějakou důležitou informaci o sobě, ale jak jsem už řekl, dobře jsem se připravil… Možná jsem to s tou přípravou i trochu přehnal! Některé mé pohovory proběhly po telefonu, jiné pomocí videokonference a na ten finální jsme se sešli osobně. Abych se na každý pohovor připravil, nacvičoval jsem ho s pomocí druhých. Dával jsem jim otázky, které jsem u pohovoru očekával, a oni mě důkladně vyzpovídali, aby se ukázalo, jak budu reagovat. Když došlo na skutečný pohovor, byl jsem připraven prakticky na každou otázku. A to mi dodalo velkou sebedůvěru. Použil jsem prohlášení Já v 30 vteřinách, formulace schopností a další dovednosti, a vím, že díky tomu jsem zaujal. Firma věděla, že u nich budu odvádět dobrou práci, protože jsem dokázal uvést příklady dosavadních úspěchů a také jsem dobře reagoval pod tlakem.

Jednou z nejdůležitějších součástí mé přípravy byla modlitba. Žádal jsem Nebeského Otce, aby mi pomohl se připravit a zůstat klidný. Svůj díl práce jsem odvedl tím, že jsem se připravoval, a vím, že On mi pomohl, protože jsem projevil víru. Vím, že jsem dosáhl úspěchu díky svému úsilí nacvičovat pohovor a připravit se.“