EnglishConnect för missionärer
Lektion 14: Handla mat


”Lektion 14: Handla mat”, EnglishConnect 2 för elever (2022)

”Lektion 14”, EnglishConnect 2 för elever

skrattande unga vuxna

Lesson 14

Shopping for Food

Mål: Jag ska lära mig att ställa och besvara frågor om vad matvaror kostar.

Personal Study

Förbered dig för din konversationsgrupp genom att utföra aktivitet A till och med E.

ikon a
Study the Principle of Learning: You Are a Child of God

Du är ett barn till Gud

I am a child of God with eternal potential and purpose.

Jag är ett Guds barn med evig potential och evigt syfte.

Du är en dotter eller son till en kärleksfull himmelsk Fader. Han kommer att vägleda dig. Med hans hjälp kan du göra mer än vad du hade kunnat göra på egen hand. I Mormons bok lär vi oss om en ung man som hette Nephi som kom att bli profet och ledare för sitt folk. Gud ville leda Nephi och hans familj till ett nytt land. Det här landet fanns på andra sidan havet och Nephi behövde bygga ett fartyg. Han hade aldrig byggt ett fartyg förut. Hans bröder trodde inte att han kunde göra det. Nephi vände sig till Gud för att få vägledning.

Nephi sa till sina bröder: ”Om nu [Gud] … har utfört så många underverk bland människobarnen, varför skulle han då inte kunna undervisa mig så att jag kan bygga ett fartyg?” (1 Nephi 17:51).

Med Guds hjälp byggde Nephi och hans familj ett fartyg och företog den svåra färden tvärs över havet. Precis som Gud hjälpte Nephi vill Gud också hjälpa dig. Du kan be om vägledning. Du kan be om att kunna förstå och komma ihåg det du lär dig. Lägg märke till de tankar och känslor du får när du ber. Agera sedan i tro. Du kan göra mer med hans hjälp än utan den.

ung kvinna som ber

Ponder

  • Hur liknar din resa av att lära dig engelska berättelsen om Nephi som byggde ett fartyg?

  • Vad kan du be Gud om hjälp med i dina engelskastudier?

ikon b
Memorize Vocabulary

Lär dig vad varje ord betyder och hur det uttalas inför gruppkonversationen. Försök sätta ord på föremål i ditt hem som en hjälp att minnas de engelska orden.

How much is this?

Hur mycket kostar det?

Price

one dollar

en dollar

two dollars

två dollar

Se appendix för fler numbers och currency.

Nouns 1

bag

påse

bowl

skål

box

låda

bunch

knippe

head

huvud

kilo

kilo

liter

liter

loaf

limpa

pound

pund

Nouns 2

lettuce

sallad

milk

mjölk

rice

ris

Nouns 3

apple/apples

äpple/äpplen

carrot/carrots

morot/morötter

mango/mangoes

mango/mangor

tomato/tomatoes

tomat/tomater

ikon c
Practice Pattern 1

Öva på att använda mönstren tills du känner dig säker på att ställa och besvara frågor. Du kan ersätta de understrukna orden med ord i avsnittet ”Memorize Vocabulary”.

Q: How much is a (noun 1) of (noun 2)?A: It’s (price) a (noun 1).

Questions

mönster 1 för fråga hur mycket kostar ett substantiv 2 substantiv 1

Answers

mönster 1 för svar det kostar substantiv 2

Obs: använd de här mönstren om matvaror som vanligtvis inte benämns i plural.

Examples

en säck ris

Q: How much is a bag of rice?A: It’s three dollars a bag.

Q: How much is the lettuce?A: It’s one dollar a head.

mjölkflaskor

Q: How much is the milk?A: It’s two dollars.

ikon d
Practice Pattern 2

Öva på att använda mönstren tills du känner dig säker på att ställa och besvara frågor. Försök lägga märke till de här mönstren när du övar dagligen.

Q: How much are these (noun 3)?A: They’re (price) a (noun 1).

Questions

mönster 2 för fråga hur mycket kostar den/det här substantiv 3

Answers

mönster 2 för svar den/det kostar pris per substantiv 2

Obs: Använd de här mönstren om matvaror som vanligtvis benämns i plural.

Examples

tomater

Q: How much are these tomatoes?A: They’re two dollars a pound.

morötter

Q: How much are those carrots?A: They’re three dollars a bunch.

Q: How much is this mango?A: It’s one dollar.

ikon e
Use the Patterns

Skriv fyra frågor du kan ställa till någon. Skriv ett svar på var och en av frågorna. Läs dem högt.

Additional Activities

Utför lektionsaktiviteterna och utvärderingarna på nätet på englishconnect.org/learner/resources eller i EnglishConnect 2 arbetsbok.

Act in Faith to Practice English Daily

Fortsätt öva på engelska varje dag. Använd ”Personliga studieframsteg”. Gå igenom ditt studiemål och utvärdera dina ansträngningar.

Conversation Group

Discuss the Principle of Learning: You Are a Child of God

(20–30 minutes)

ung kvinna som ber

ikon 1
Activity 1: Practice the Patterns

(10–15 minutes)

Gå igenom gloslistan med en partner.

Öva på mönster 1 med en partner:

  • Öva på att ställa frågor.

  • Öva på att besvara frågor.

  • Öva på att använda mönstren i en konversation.

Upprepa med mönster 2.

ikon 2
Activity 2: Create Your Own Sentences

(10–15 minutes)

Titta på bilderna. Ställ och besvara frågor om hur mycket olika matvaror kostar där ni bor. Turas om.

New Vocabulary

fish

fisk

flour

mjöl

banana/bananas

banan/bananer

egg/eggs

ägg

Example

mjölkflaskor
  • A: How much is the milk?

  • B: It’s three dollars a liter.

Image 1

ägg

Image 2

bananer

Image 3

fisk

Image 4

tomater

Image 5

mjöl

ikon 3
Activity 3: Create Your Own Conversations

(15–20 minutes)

Rollspel. Partner A är kund. Partner B säljer mat i en butik. Partner A har 25 dollar att spendera. Partner B väljer ett pris och säljer maten. Ställ och besvara frågor om matvaran på varje bild. Byt roller.

New Vocabulary

I want two bunches.

Jag vill ha två knippen.

That’s two dollars.

Det blir två dollar.

bread

bröd

cheese

ost

meat

kött

Example

a bunch

morötter
  • A: Excuse me. How much is a bunch of carrots?

  • B: They’re one dollar a bunch.

  • A: OK. I want two bunches.

  • B: That’s two dollars.

Image 1

a bag

en säck ris

Image 2

a pound

rått kött

Image 3

a kilo

ost

Image 4

a head

sallad

Image 5

a loaf

två brödlimpor

Evaluate

(5–10 minutes)

Utvärdera dina framsteg mot målen och dina ansträngningar att öva på engelska varje dag.

Evaluate Your Progress

I can:

  • Talk about shopping for food.

    prata om att handla mat

    neutralt ansikte, nöjt ansikte, glatt ansikte
  • Ask how much something costs.

    fråga hur mycket något kostar

    neutralt ansikte, nöjt ansikte, glatt ansikte
  • Say how much something costs.

    tala om hur mycket något kostar.

    neutralt ansikte, nöjt ansikte, glatt ansikte

Evaluate Your Efforts

Utvärdera dina ansträngningar att

  1. studera principen för lärande

  2. memorera glosorna

  3. öva på mönstren

  4. öva varje dag.

Sätt ett mål. Ta en titt på studieförslagen i ”Personliga studieframsteg”.

Berätta om ditt mål för en partner.

Act in Faith to Practice English Daily

”Herren känner [dig] och älskar [dig] … Han vägleder dig i ditt personliga liv om du tar dig tid för honom i ditt liv – varenda dag” (Russell M. Nelson, ”Ta dig tid för Herren”, Liahona, nov. 2021, s. 121).